طرح مقابله با ریزگردها، تنها بخشی از عرصه‌های ریزگرد را پوشش می‌دهد

طرح مقابله با ریزگردها، تنها بخشی از عرصه‌های ریزگرد را پوشش می‌دهد

راستا نیوز – مدیر روابط عمومی جهاد نصر کشور گفت: کانال “مهندس پورشریفی” به طول ۴۴ کیلومتر است که تاکنون ۱۰ کیلومتر از این پروژه برای انتقال آب به مناطق فوق بحرانی جنوب شرق اهواز اجرایی شده است.

به گزارش راستا نیوز موسی پرویزی در حاشیه بازدید خبرنگاران از کانال انتقال آب “مهندس پورشریفی” در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز که امروز، ۱۳ اردیبهشت ماه انجام شد، اظهار کرد: در استان خوزستان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان وجود دارد که از این میزان هشت منطقه که گرد‌وغبارخیز هستند، تعیین شده است و یکی از این مناطق در جنوب شرق اهواز قرار دارد.

وی افزود: جنوب شرق اهواز یکی از مناطق فوق بحرانی ریزگردها است که به عنوان اولویت اول برای فعالیت‌های بیابان‌زدایی انتخاب شده است.

پرویزی تصریح کرد: هورهای شریفیه و هور منصوره به وسعت ۴۲ هزار هکتار هستند که ریزگردها از این منطقه با بادهای جنوب شرق اهواز وارد اهواز می‌شود.

وی عنوان کرد: جهاد نصر به عنوان مجری پروژه انتقال سریع آب با حجم بالا انتخاب شده و همچنین اداره‌کل منابع طبیعی نیز متولی انجام کارهای بیولوژیکی طرح مقابله با ریزگردها است.

پرویزی اظهار کرد: آب پروژه پرورش ماهی آزادگان از کارون تامین می‌شود و بهترین منبعی که می‌شد از طریق آن آب را تامین و به سمت مناطق فوق بحرانی انتقال داد، مجتمع پرورش ماهی بود.

وی ادامه داد: عرض این کانال ۵۰ متر و با حجمی حدود ۲۰ مترمکعب برای مناطق فوق بحرانی جنوب شرق اهواز آبرسانی می‌کند.

پرویزی با بیان این‌که موسسه جهاد نصر ماموریت پیدا کرد از این نقطه کانالی به طول ۴۴ کیلومتر تا منطقه مورد نظر حفر کند، عنوان کرد: در این پروژه ۴٫۵ میلیون مترمکعب عملیات خاکی انجام می‌شود و ۱۶ شرکت عمرانی در پروژه درگیر شده‌اند؛ تامین نیرو و ماشین‌آلات نیز از درون استان تامین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح مقابله با ریزگردها تنها ۴۲ هزار از ۳۵۰ هزار هکتار مناطق فوق بحرانی تعیین‌شده را پوشش می‌دهد و تنها جزیی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه بیابانی در استان است و انتظار نمی‌رود پس از اتمام این طرح، گرد و خاک بلافاصله کنترل شود اما در کاهش گرد و خاک تاثیر دارد.

پرویزی ادامه داد: پلی بر روی کانال مهندس پورشریفی در حال ساخت است تا مردم راه ارتباطی داشته باشند. در این پل بحث رسوب‌برداری در نظر گرفته شده و با تنظیم دریچه و به‌صورت سالانه انجام می‌شود. ۷۰ نفر در ساخت این پل مشغول به کار هستند و تا ۱۰ روز آینده ساخت این پل به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: به صورت کلی در فاز اول ساخت کانال (۱۰کیلومتر) احداث دو پل پیش‌بینی شده که هر دو حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و عملیات خاک‌برداری آن‌ها نیز به پایان رسیده است.

درباره نویسنده

1921مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 عصر خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی