واردات کالاهای اساسی رشد قابل توجهی داشته است

واردات کالاهای اساسی رشد قابل توجهی داشته است

راستا نیوز – وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته واردات کالای اساسی رشد قابل توجهی داشته است و حتی در برخی از اقلام شاهد واردات بیش از دو برابری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

به گزارش راستا نیوز فرهاد دژپسند امروز ۲۳ خردادماه در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امسال سال رونق تولید نامگذاری شده است، اظهار کرد: یکی از مولفه هایی که در بحث رونق تولید دارای اهمیت بسیار است، بحث بهبود فضای کسب و کار است.

وی افزود: در اقتصاد ایران حدود ۸۵ درصد از واردات، مربوط به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه است و بنابراین تجارت فرامرزی در ایران دارای اهمیت بسیار زیادی است. گاها شاید تلقی شود که واردات کالا به رونق تولید آسیب بزند اما با شرایطی که در ایران با توجه به نوع کالاهای وارداتی مواجه هستیم، این مساله به تولید آسیب نمی زند.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه به دلیل تحریم ها، بحث تامین کالای اساسی دارای اهمیت ویژه ای برای ما است، تصریح کرد: مساله تامین کالای اساسی و اهمیت واردات برخی از کالاها باعث شد تا در بندر امام خمینی حاضر شوم و از نزدیک روند این مسایل را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهم.

دژپسند با بیان اینکه بندر امام خمینی (ره) هاب کالای اساسی تلقی می شود، عنوان کرد: روند فعالیت های این بندر برای کشور بسیار حائز اهمیت است و باید بر روند واردات و تخلیه کالای اساسی از این بندر نظارت و مشکلات حل شود تا شاهد مساله ای در این زمینه نباشیم.

وی ادامه داد: در سه ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته واردات کالای اساسی رشد قابل توجهی داشته است و حتی در برخی از اقلام شاهد واردات بیش از دو برابری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در بندر امام خمینی میزان واردات کالای اساسی در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۷۸ درصد رشد داشته و این مساله بسیار برای ما امید بخش است و اطمینان خاطر خوبی را در بحث تامین کالای اساسی میان مردم ایجاد می کند.

دژپسند ادامه داد: با توجه به شرایطی که در بندر امام خمینی مشاهده کردیم، وضعیت واردات کالا به خوبی در حال انجام است و روند، یک روند رو به رشد است. مسولان در این بندر در تلاش هستند تا آنچه وارد می شود، گرفتار رسوب نشود.

وی با بیان اینکه هر موجودی ای را در بنادر نمی توان رسوب تلقی کرد، گفت: رسوب کالا پس از اظهار صورت می گیرد. اگر ماندگاری کالا را پس از اظهار به وارد شدن آن، داشته باشیم، یک مساله منفی است. در غیر این صورت نمی توان گفت که شاهد رسوب کالا در بنادر هستیم.

وزیر اقتصادی خاطرنشان کرد: کالای اساسی با جان مردم سر و کار دارد و نمی توانیم به بحث کنترل کیفی کالای اساسی وارد شده از بنادر بی توجه باشیم. این دقت باید برای سلامت مردم اعمال شود تا شاهد مساله ای خاصی نباشیم.

درباره نویسنده

1882مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 عصر خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی