مسجدسلیمان نیاز به طرح جامع مقاوم سازی دارد/ زلزله همواره این شهر را تهدید می کند.

مسجدسلیمان نیاز به طرح جامع مقاوم سازی دارد/ زلزله همواره این شهر را تهدید می کند.

راستا نیوز – سید رسول صالحی مسجدسلیمان مجری طرح پژوهشی مقاوم سازی مسجدسلیمان درمقابل زلزله وکارشناس رسمی دادگستری در املاک وراه وساختمان است درارتباط با شرایط گسل ها و وزلزله مسجدسلیمان روی گسل های فعال اتصال صفحه ایران و صفحه عربستان واقع شده و به همین دلیل تا زمان تخلیه کامل انرژی بین دوصفحه و تثبیت گسل ها در این محل؛ خطر زلزله همواره این شهررا تهدید می کند.

شرایط زلزله در مسجدسلیمان متفاوت با سایرشهرهای کشور است چون اولا بخش اعظمی از شهر به صورت غیر اصولی و غیرمجاز و با کیفیت پایین ومصالح بسیار ضعیف ساخته شده ؛ دوما بافت توپوگرافی شهر باعث میشود بعداز زلزله تمام گذرها مسدود شود.

صالحی عنوان کرد: ما شاهد بودیم در سال ۱۳۸۲ چندین زلزله طی یکسال در شهر اتفاق افتاد که باعث شد یک انرژی عظیم در چندین زلزله کوچک مستهلک شود وخطر بزرگی را ازشهر دور نماید اما تا زمانی که گسل های این محل تثبیت نشوند این تهدید برای شهر وجود دارد.

وی افزود:زلزله اخیر نشان داد چقدر مسجدسلیمان در مقابل زلزله آسیب پذیر است که با یک زلزله ۵/۷ ریشتری و ظرف چند ثانیه بیشتر ساختمان ها تا مرز گسیختگی پیش رفتند و شهر مسجدسلیمان تا آستانه ویرانی پیش رفت و اگر سه ثانیه دیگر ادامه داشت شاید یک فاجعه در شهر رخ می داد ؛ در صورتی که زلزله با این زمان و شدت نسبتا کم اصولا نباید آسیبی به سازه ها وارد کند.

این کارشناس ادامه داد:شرایط زلزله در مسجدسلیمان متفاوت با سایرشهرهای کشور است چون اولا بخش اعظمی از شهر به صورت غیر اصولی و غیرمجاز و با کیفیت پایین ومصالح بسیار ضعیف ساخته شده ؛.

وی ادامه داد: بافت توپوگرافی شهر باعث میشود بعد از زلزله تمام گذرها مسدود شود و عملا امکان امداد رسانی درنقاط آسیب دیده نباشد و حتی ممکن است بعضی از واحدهای مسکونی زیر دهها ساختمان مدفون شوند و تخریب پل های فرسوده؛ شهر را بعد از زلزله به چند جزیره تبدیل می کند و از طرفی توزیع خدمات امدادرسانی متناسب با گستره شهر نیست.

این پژوهشگر افزود: همه این مسائل باعث می شود مسجدسلیمان نیاز شدید به یک طرح جامع مقاوم سازی و مدیریت بحران داشته باشد. شرح خدمات این طرح درسال ۹۳ تنظیم شد و قرارداد تهیه آن هم منعقد شد ولی به دلیل بی توجهی مسئولین امر بلاتکلیف و عقیم ماند .

اگر این روند ادامه یابد هیچ امیدی به آینده شهر نیست و بالاخره روزی مسجدسلیمان در یک فاجعه انسانی ویران و حتی امکان امداد رسانی هم نخواهد داشت.

صالحی افزود: در شرایط فعلی نباید اجازه اسکان در واحدهای گسیخته شده داده شود چون این واحد در اولین تکان تخریب خواهندشد.

وی درخصوص پیش بینی زلزله عنوان کرد: تاکنون امکان پیش بینی دقیق میسر نشده است اما قرار گرفتن برروی گسل فعال؛ بالا آمدن آب های زیر زمینی؛ متصاعد شدن گازهای زیر زمینی را می توان از علائم بروز زلزله در یک منطقه به حساب آورد.

به هرحال چیزی که مسجل است این است که زلزله بزرگترین و جدی ترین تهدید شهر مسجدسلیمان با توجه به همه جوانب وتهدید های حاکم برشهر است و لذا باید تمام تصمیم سازی های کلان شهر براین اساس دنبال شود و براین اساس چند پیشنهاد وراهکار که نتیجه مطالعات محیطی؛ زمین شناختی و شهرسازی است را میتوان به شرح ذیل پیشنهاد داد:

۱- تهیه طرح جامع مقاوم سازی شهر در مقابل زلزله و مدیریت بحران

۲- شناسایی واحدهایی که در محل های ناپایدار مانند کنار دره های سست قرار دارند و جابجایی یا تملک این واحدها

۳- شناسایی واحدهایی که در جریان زلزله اخیر دچار گسیختگی شده اند و بازسازی وتجدید بنای این واحدها(باید توجه داشت که این زلزله می تواند به یک فرصت برای شهر تبدیل شود).

درباره نویسنده

1921مطلب نوشته است .

One Comment on “مسجدسلیمان نیاز به طرح جامع مقاوم سازی دارد/ زلزله همواره این شهر را تهدید می کند.”

  • حافظی wrote on 18 جولای, 2019, 1:15

    کاش متولیان امر با این زلزله فکری اساسی برای شهر کنند

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق این سایت برای © 2020 عصر خوزستان. محفوظ است.
طراحی شده توسط : سعید مرادی